مانی رسانه ManiMedia

استفاده اجباری از ماسک؛دولت موفق به تولید حجم بالایی از اقلام مقابله با کرونا شد

مانی رسانه-با توجه به شیوع روز افزون ویروس کرونا دولت مردم را مجبور به استفاده اجباری از ماسک کرده است طی این اقدام دولتاعلام کرد ماسک مورد نیاز روزانه کشور تامین است.

به گزارش سرویس اقتصادی مانی رسانه-ستاد مبارزه با کرونا،دستور استفاده اجباری از ماسک را ابلاغ کرد؛پس از این اقدام کشور نیاز به تولید ماسک در حجم انبوه دارد،حال آمارها حاکی از آن است که کشور در تولید ماسک به عنوان مهمترین ابزار شناخته شده جلوگیری از همه‌گیری این ویروس و همچنین سایر اقلام بهداشتی،‌ کشور اکنون به خودکفایی رسیده و حتی قادر به صادرات است.

بعد از گذشت چهار ماه از ویروس کرونا جامعه نیازمند رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک در مکان های عمومی است تا بتواند از این طریق مانع از افزایش بیماری شود.

کالایی که به دو شیوه صنعتی و کارگاهی و صنفی تولید می‌شود که در مورد دوم، صنوف و گروه‌های جهادی برای رفع نیازهای جامعه به یاری شتافته‌اند تا در مناطق مورد نیز به ویژه استان‌هایی که در وضعیت حاد و قرمز کرونایی به سر می‌برند، شاهد کاهش مشکلات باشیم.

قرار است از فردا استفاده از ماسک در کشور برای مبارزه با کرونا اجباری شود.

رئیس‌جمهوری امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، با تاکید بر اینکه از فردا (یکشنبه) استفاده از ماسک در محیط‌ های عمومی شلوغ باید اجباری باشد، گفت: چنانچه شخصی بدون استفاده از ماسک به دستگاه،ارگان یا نهادی مراجعه کند باید مانع از ورودش شد و به او تذکر داده شود و حتا این شامل حال کارمندان و پرسنل هم می شود رعایت اصول اولیه می تواند کمک زیادی در کاهش این بیماری کند.

استفاده اجباری از ماسک البته برای برخی این نگرانی را ایجاد کرده که ماسک به میزان لازم در دسترس نباشد.اما سرپرست وزارت صنعت،‌معدن و تجارت در مراسم روز ملی صنعت و معدن امسال تاکید کرد که با وجود همه محدودیت‌ها و مشکلات، اما به همت تولیدکنندگان، اکنون از یک وارد کننده اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا به صادرکننده در این حوزه تبدیل شده‌ایم.

وی اشاره کرد تامین ماسک کشور با موفقیت انجام شده است بطوری که به موفقیت تولید ماسک بیش از ۳۰ برابر ظرفیت دست پیدا کردیم و از ۲۰۰ هزار عدد (در ابتدای اسفند ماه) به ۶ میلیون عدد در روز رسیده است.

همچنین تولید ماسک کاسه‌ای فیلتردار پزشکی N۹۵در این مدت چهار میلیون و ۷۷ هزار و ۱۱۴ عدد بوده که توسط ۶ واحد تولیدی به انجام رسید.

در این زمینه «کیوان گردان» مدیرکل دفتر برق و الکترونیک و لوازم خانگی وزارت صنعت از تامین نیاز کشور به ماسک جهت جلوگیری از ابتلا  به ویروس کرونا خبر داد وی در ادامه افزود اگر چه چهارماه پیش شاید با قیمت های بالای ماسک مواجه بودیم و این اقلام حتی به سختی برای خرید پیدا می شدند اما امروز با تولید انبوه می توان اقلام مورد نظر را  با قیمت مناسب حتی در مترو،ایستگاه های اتوبوس و غیره خریداری کرد.

وی بیان‌داشت: هنوز نیاز کشور به ماسک سه لایه بالاست و اجازه صادرات نداریم، اما در تولید ماسک  N۹۵ اجازه صادرات داده شده است.

علاوه بر ماسک، کشور در تولید اقلام دیگر جهت مقابله با کرونا توانست موفق به تولید ۶ میلیون و ۶۴۷ هزار و ۹۰۰ جفت دستکش جراحی و ۳۸۱ میلیون و ۸۹۹ هزار و ۷۰۵ عدد دستکش معاینه بشود.  ۱۵۴ میلیون و ۶۸۸ هزار و ۸۹۱ عدد دستکش یک بار مصرف پلاستیکی نیز توسط ۱۲ واحد دیگر تولید شد.

تولید یک میلیون و ۵۳ هزار و ۳۱۲ عدد لباس یک‌سره توسط ۱۹ شرکت، ۸۵۲ هزار و ۱۶ عدد شیلد صورت پزشکی توسط دو شرکت، ۳۰ میلیون و ۱۳۶ هزار و ۶۸۴ لیتر الکل (اتانول) طبی توسط ۳۳ شرکت، یک میلیون و ۷۵ هزار و ۳۷۳ کیلوگرم ضدعفونی کننده اشیا (به جز آب ژاول) توسط ۲۵ شرکت و تولید ۱۹ میلیون و ۶۵۴ هزار و ۸۴۱ کیلوگرم ژل و محلول ضدعفونی کننده دست توسط ۱۷۷ شرکت، از دیگر آمارهای قابل اشاره در این مدت است.

بنابراین طی اطلاعات رسیده کشور نسبت به روزهای آغازین شیوع ویروس ،دیگر با کمبود اقلام مقابله با این ویروس روبرو نبوده بلکه قادر به صادرات نیز می باشد ،علاوه بر این قرار است چند شرکت دانش‌بنیان نیز کیت‌های پزشکی تشخیص کرونا تولید کنند.