مانی رسانه ManiMedia

از علاقه مافیای موسیقی به کنسرت تا لبخند در قبال دانلود غیرقانونی

به گزارش سرویس موسیقی مانی رسانه-«تکنولوژی می‌آید که در خدمت انسان باشد و زندگی راحت‌تری را برای انسان فراهم کند. انسان آگاه و باشعور همانطور که برای پوشاک خود هزینه می‌کند؛ وقتی که آگاه شود که هنرها چقدر ارزش دارند و گران هستند سعی می‌کند دیگر موسیقی را دانلود نکند و به معنای واقعی دزدی و قاچاق نکند. ولی این امر یک موضوع روتین شده و وقتی که برای مردم توضیح می‌دهید لبخند می‌زنند؛ چراکه در مبانی آموزشی وزارت آموزش پرورش ما به این موارد توجه نمی‌شود و حتی رسانه‌ها هم آن‌ را نادیده می‌گیرند و در نتیجه مردم نیز الگوبرداری می‌کنند.»

بخشی از سخنان یک کارشناس موسیقی درباره افزایش تولید تک‌آهنگ در ایران.

در پی افزایش دوبرابری تعداد تک‌آهنگ‌هایی که در سه ماهه اول امسال از وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی نسبت به سال قبل مجوز گرفته‌اند و همچنین کاهش تعداد آلبوم‌هایی که قرار است امسال به انتشار برسند، تصمیم گرفتیم علت گرایش هنرمندان موسیقی به انتشار تک‌آهنگ به جای آلبوم را جویا شویم.

این بار رضا مهدوی، نوازنده سنتور و کارشناس موسیقی در این زمینه صحبت کرده‌ایم. او بیان کرد که هنرمندان به سه دلیل به انتشار تک آهنگ‌گرایش دارند.

مهدوی ادامه داد: دلیل اول بخاطر رعایت نشدن قانون کپی رایت در ایران است. سایت‌های دانلود قانونی آهنگ مانند «بیپ تونز» که اخیراً وارد عرصه شده‌اند، نتوانسته‌اند خیلی قانون کپی رایت را فرهنگ‌سازی کنند؛ چراکه زیرساخت‌های درستی ندارند، تجربی به این محیط می‌رسند و از مشاوران و اتاق فکران خوبی بهره‌مند نیستند. دلیل دوم نیز به روند رو به نابودی صنعت موسیقی در ایران بازمی‌گردد. در حال حاضر بخش زیادی از موسیقی ما توسط مافیا اداره می‌شود؛ مافیا نیز بیشتر به اجراهای صحنه‌ای اهمیت می‌دهند و فروش سنتی سی‌دی برای آنها جایگاهی ندارد؛ به همین دلیل درآمد کنسرت‌ها در حساب‌های بانکی آن‌ها دپو می‌شود و در اقتصاد موسیقی به گردش در نمی‌آید.

او دلیل سوم گرایش هنرمندان موسیقی به انتشار تک‌آهنگ را استقبال نکردن مردم از موسیقی جدی و گرایششان به موسیقی‌های دم‌دستی و دست پایین برشمرد.

مهدوی اضافه کرد: زمانی که رسانه‌ها از موسیقی نواحی و سنتی حمایت نکنند، در نهایت موسیقی‌های دم‌دستی جای آن‌ها را خواهد گرفت؛ از آنجایی که مردم ما چون چشم و گوششان به رسانه‌های رسمی و غیررسمی است، فکر می‌کنند هنر درست همین مواردی است که می‌بینند و می‌شنوند.

او درباره انتشار تک‌آهنگ در اروپا و هالیوود گفت: ما در ایران برعکس جهان عمل می‌کنیم؛ چراکه در اروپا یا هالیوود هنرمندان عرصه موسیقی تک‌آهنگ‌های خود را به عنوان یک دمو یا نسخه‌ای برای معرفی آلبوم جدید خود به بازار ارائه می‌کنند تا واکنش و بازخوردهای مردم را ببینند و بر اساس آن نیازسنجی کنند. در ایران نیز قبلاً هنرمند تنها مجاز به انتشار سه تک‌آهنگ بود اما این روند از زمانی که وزارت ارشاد به هنرمندان اجازه داد هر چند تا که می‌خواهند تک‌آهنگ وارد بازار کنند، تغییر کرد. چراکه سایت‌ها فضا را ایجاد کردند که کارهای جدید در آنجا شنیده شود ولی چون قانون کپی رایت رعایت نمی‌شود مردم خیلی راحت دانلود می‌کنند و به آهنگ‌ها گوش می‌دهند.

این کارشناس موسیقی سی‌دی خور نبودن اتومبیل جدید را به ضرر صنعت موسیقی کشورهای جهان سوم شمرد و گفت: امروزه بسیاری از ماشین‌های در حال تولید سی‌دی خور نیستند و از طریق فلش یا بلوتوث قادر به پخش موسیقی هستند. این موارد بیانگر تغییر جایگاه موسیقی و مدرن شدن آن است ولی به نفع کشورهای در حال توسعه‌ای مانند ایران نیست و برای کشورهای توسعه یافته مناسب است. چون این کشورها قبل از ورود تکنولوژی یا امکانات در بین مردم جامعه فرهنگ‌سازی می‌کنند و به آنها می‌فهمانند که هنرمندان چقدر برای تولید یک آهنگ یا آلبوم سختی کشیده‌اند و هزینه کرده‌اند و باید پس از تولید اثر خود سود کسب کنند و بتوانند با پولی که به‌دست می‌آورند زندگی کنند، در نتیجه مردم از آنها حمایت خواهند کرد. ولی این امر در کشور ما یک شوخی است و باور عمومی بر این نیست که هنرمند باید از راه تولید اثر کسب درآمد داشته باشد.

او ادامه داد: از طرفی حاکمیت و صاحبان قدرت مانند وزارت ارشاد که بر اساس قانون اساسی وظیفه آن‌ها سیاست‌گذاری، نظارت و حمایت از هنر و هنرمندان است، بیشتر به کاغذ بازی و بروکراسی اداری می‌پردازد تا اینکه برای موضوعات مهمی که هر روزه در دنیا جلوه‌گری می‌کند و ما ناگزیر تابع آن می‌شویم، ساختار و نظامی کارآمد را طراحی کند و برنامه‌ریزی‌های درست داشته باشد. وزارت ارشاد باید سعی کند جایگاه حقیقی هنر و به خصوص موسیقی را به مردم تفهیم کند و برای این کار نیز باید از مدارس شروع کند.