مانی رسانه ManiMedia

از بالا و پایین بودن تستوسترون چه می‌دانید؟

به گزارش سرویس پزشکی مانی رسانه-تستوسترون هم درست مانند همه‌ی هورمون‌های دیگر، نه باید خیلی زیاد باشد و نه خیلی کم. پایین بودن تستوسترون در مردان، یکی از علت‌های بالقوه‌ی ناباروری است. اما شاید تعجب کنید اگر بدانید بالا بودن غیرعادی تستوسترون نیز می‌تواند درد سرساز باشد. تستوسترون بالا در زنان هم می‌تواند نشاندهنده‌ی مشکلی بالقوه در باروری باشد. زنان هم ممکن است دچار کمبود تستوسترون شوند، اما این اتفاق معمولا بعد از یائسگی می‌افتد و طی سنین باروری چندان شایع نیست.

علت بالا و پایین بودن تستوسترون در مردان و زنان چیست؟ برای تعدیل تستوسترون چه می‌توان کرد، مخصوصا اگر سعی دارید باردار شوید؟

علائم پایین بودن تستوسترون در مردان

پایین بودن تستوسترون به نام هیپوگنادیسم در مردان نیز معروف است. هیپوگنادیسم می‌تواند سبب ناباروری شود. اگر یک مرد هستید، پزشک‌تان سطح تستوسترون‌تان را پایین محسوب می‌کند اگر:

  • سطح تستوسترون آزادتان کمتر از ۹ نانوگرم در دسی‌لیتر باشد
  • سطح تستوسترون کل‌تان کمتر از ۲۴۰ نانوگرم در دسی‌لیتر باشد

تستوسترون آزاد مولکول‌های تستوسترون در جریان خون‌تان هستند که با هیچ مولکول بیولوژیکی دیگری جفت نمی‌شوند. تستوسترون کل نیز به مجموع تستوسترون‌های آزاد و مولکول‌های تستوسترون که با پروتئین و گلوبولین‌های متصل شونده به هورمون‌های جنسی (SHBG) جفت می‌شوند گفته می‌شود.

بالا و پایین بودن تستوسترون در زنان

وقتی پای باردار شدن به میان می‌آید، برای خانم‌ها، تستوسترون بالا مسئله سازتر است تا تستوسترون پایین. تستوسترون تنها یکی از چندین هورمونی است که به نام آندروژن معروفند. بالا بودن سطح آندروژن در خانم‌ها، هایپرآندروژنیسم نامیده می‌شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیکسندرم تخمدان پلی کیستیک، یکی از علت‌های شایع ناباروری در خانم‌هاست. این سندرم با چاقی و مقاومت به انسولین ارتباط دارد.

هایپرپلازی آدرنال مادرزادی:هایپرپلازی آدرنال مادرزادی یک عارضه‌ی ژنتیکی است که در تولید هورمون‌های غدد آدرنال، اختلال ایجاد می‌کند. این بیماری می‌تواند سبب ناباروری هم در زنان و هم در مردان می‌شود. در برخی موارد، هایپرپلازی آدرنال مادرزادی از همان دوره‌ی کودکی تشخیص داده می‌شود. در سایر موارد، ممکن است در سال‌های بعدی زندگی این بیماری تشخیص داده شود.

سرطان آدرنال یا تخمدان:بسیار بالا بودن سطح تستوسترون، یعنی بالاتر از ۲۰۰ نانوگرم در دسی‌لیتر ممکن است در موارد سرطانی دیده شود.

مصرف استروئید‌های آنابولیک:این فقط ورزشکاران مرد نیستند که برای بهبود عملکرد ورزشی خود از استروئید‌های آنابولیک استفاده می‌کنند. زنان ورزشکاری که از استروئید استفاده می‌کنند نیز ممکن است سطح تستوسترون‌شان به طور غیر طبیعی بالا برود.