مانی رسانه ManiMedia

از اعتراض های گرانی بنزین داخل ایران تا سرکوب معترضین در ترکیه

مانی رسانه-  در حالی که موج اعتراض های مردم با گرانی بنزین از شنبه (۲۵ آبان) در ایران همچنان ادامه دارد. ایرانیان خارج از کشور نیز با تجمع هایی بر ضد رژیم ایران اعتراض می کنند.

فضای امنیتی شهرهای ایران از جمله نهران،شیراز،اصفهان،اهواز،کرمانشاه،سنندج و مشهد که تا کنون ده ها کشته و صدها زخمی و بازداشتی را در پی داشته،مردم را از خواستگاه خود عقب ننشانده و بلکه بر خلاف اعتراض های قبل تر نیز باعث گردید نسل قدیم با نسل جدید در کنار یکدیگر با بیدادگاه نا عدالتی حکومت ایران مقابله نماید.

و این موج فقط با تلنگر گرانی بنزین نیز همانند جرقه ای به ریشه های جکومت ناعدالت گرای رژیم ایران،آتش کشاند.

هرچند علی خامنه ای رهبر مذهبی سیاسی ایران یکروز بعد از اعتراض های سراسری مردم به صحنه آمد و با جملات دو پهلو اعلام نمود که این تصمیم سران سه قوا بوده و من هیچ تخصص کارشناسی بر این امور ندارم ولی از این تصمیم حمایت می کنم و بعد از آن معترضین را ارازل و اوباش خواند.که بیاد خس و خاشاک محمود احمدی نژاد خواهیم افتاد!

و اما آنچه که مشهود ماند نا هماهنگی بین نیروهای امنیتی از جمله سرداران پاسدار بوده که یکروز پس از گرانی بنزین با شدیدترین انتقادات بر دولت روحانی تاختند تا او را مقصر بدانند اما گویا ولی امرشان(علی خامنه ای) همه آنچه را که این سرداران به زبان آوردند را با آن نطق حمایتی خنثی کردند! آنچه مسلم است،سپاه پاسداران بسیار علاقه به یک کودتای نظامی علیه دولت فعلی که هیچ،بلکه بر علیه حکومت دارد تا بتواند جایگاه خود را تثبیت نماید و به یکپارچه خود را مالک کشور بنامد و با دیگر دول دنیا وارد مذاکره برای بقای خود شود!

باید کمی تفکر نمود که نا هماهنگی ها و یا شدت شتابزدگی در بیان چندتفکری و چندشخصیتی در پوسته های امنیتی رژیم ایران نشات گرفته از چه است؟

در حالی که ۴ماه آینده قرار است انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران برگزار شود و باری دیگر مردم به پای صندوق های رای روند نیز در این بین عده ای تبلیغات و سیاسی بازی های خود را با نگرانی ها و خواسته های مردم آغشته کرده تا هر یک بتوانند آن گروه دیگر سیاسی را از میدان خارج کنند. هرچند که بعید است دیگر عامه مردم فریب دغل بازی های رژیم ایران را خورده و بار دیگر به پای صندوق های رای بروند.

نکته ای که نباید فراموش بشود،اصل اعتراض های مردمی است. آن هم بصورت گسترده تر در بین سال های اخیر که بدین فاجعه کشتار و زخمی و بازداشتی در پی داشته. باید اذعان نمود که امیدوار باشیم حکومت ناعدالت گرای رژیم ایران باری دیگر کهریزک دوم را به عرصه نمایش نگذارد! چون بسیاری از بازداشت شدگان از جمله خبرنگارانی همچون ملیکا قراگوزلو که دانشجوی روزنامه نگاری علامه طباطبایی نیز بوده به مکان های نامعلوم انتقال داده شده اند.

از طرف دیگر خانواده هایی که فرزندان یا وابستگان خود را در اعتراض ها از دست داده اند.چون با تیرهای جنگی مورد اصابت قرار گرفته اند و کشته شده اند برای تحویل جنازه متحمل حداقل پرداخت ۴۰میلیون تومان غرامت شده اند. که این مبلغ نیز بستگی به تعداد تیرهای اصابت شده دارد!!!

نکته مهتر این است؛ دیگر فیک نیوزهایی همچون آمدنیوز (صدای مردم) وجود فیزیکی نداشتند که خروش و طغیان خشم مرد را به نام خود ثبت کنند. این موج خشم نشانه بیداری آحاد ملت ایران در مقابل ناعدالتی ها و دیکتانوری های حکومت رژیم ایران بوده است که نیاز به هیچ فیک نیوزی نداشته و نخواهند داشت.

باید اشاره نمود که بیش از ۱۰۰ساعت است که اینترنت در ایران قطع میباشد،این به این معنا نیست که در ایران اینترنتی وجود ندارد که اگر اینگونه بود چگونه بیمارستان ها و یا سازمان های بیمه و یا بانک ها در حال خدمات دهی هستند؟ بدون شک حکومت در حال آزمایش اینترنت ملی خود است تا بتواند در مواقع امنیتی اینترنت عمومی را قطع و محدود نماید!

اما چند جمله ای در مورد کشور دوست و همسایه همیشه در صحنه ترکیه باید متذکر شد،طی دو سال اخیر که رابطه ترکیه با آمریکا نیز به تنگنا رسید، در یک چرخش قابل ملاحظه ای  با حکومت ایران سر دوستی نهاد به گونه ای که شاهد هستیم در طی این مدت فقط کافی است ایران لب تر کند و لیستی به ترکیه اعلام نماید و افراد دستگیر و دو دستی تقدیم رژیم ایران شوند!

فشار بسیار سخت بر پناهجوبان ایران در ترکیه و ترس نگرانی این افراد مبنی بر اخراج و یا دیپورت توسط پلیس ترکیه،باعث گردید تا پناهجویان در خفقان قرار گیرند. و اجازه هیچگونه حرکت اعتراضی نداشته باشند. البته سکوت مجامع حقوق بشری و سازمان ملل نیز کاملا مشهود می باشد.

طی سه روز اخیر سعی شد تا عده ای از پناهجویان در ترکیه به حمایت از هموطنان ستمدیده خود در ایران به تجمعاتی در چندین شهر از جمله استانبول،آنکارا و دنیزلی به راه اندازند. اما در کمال ناباوری حکومت ترکیه با سخت ترین برخوردهای امنیتی این تجمع ها را پراکنده و تعدادی از پناهجویان را نیز بازداشت کرده است.

باید ذکر نمود که با پیگیری هایی که بعمل آوردیم،دولت ترکیه به هیچ عنوان اجازه و مجوز تجمع های اعتراضی را بر ضد رژیم ایران صادر نمی کند و تاکید دارد اگر این اقدام خودسرانه صورت گیرد،پناهجویان دستگیر و به ایران دیپورت می شوند!

هرچند همیشه از دیرباز گفته شده است که ترکیه حیاط خلوت رژیم ایران بوده ولی باید به صراحت گفت که طی دو سال اخیر دیگر به وضوح میتوان این امور را مشاهده کرد. ولی نباید اقدام پسندیده هرچند ناموفق این پناهجویان را بی ارزش جلوه داد و مردم ایران بدانند که همه ی ایرانیان در سراسر دنیا در کنار خواسته های به حقشان اقدام به تجمع های اعتراضی نموده و از آنان حمایت خواهند کرد.

نگارنده: مانی راستین* مدیر مسئول مانی رسانه