مانی رسانه ManiMedia

آیا محمدحسن انصاری‌فرد جوابی برای وضعیت آشفته تیم پرسپولیس دارد

به گزارش سرویس ورزش مانی رسانه-محمدحسن انصاری‌فرد هم مرتکب اشتباهات بسیار زیادی شده؛ لیست بلندبالایی از خطاهای مدیریتی و وعده‌های محقق‌نشده که می‌رود مثل دوران اول مدیریت او در پرسپولیس، کار را به کسر امتیاز یا تنبیهاتی از این دست بکشاند.

حکم رسمی فیفا در مورد شکایت برانکو ایوانکوویچ و ایگور پانادیچ و البته دکوری به نام زلاتکو ایوانکوویچ به باشگاه پرسپولیس رسید. محکومیت سرخپوشان در این پرونده کاملا قابل انتظار بود و کسی را متعجب نکرد؛ چنان که احکام مشابه پرشماری در مورد شکایت بودیمیر، کالدرون و دستیارانش و … نیز در راه هستند و تک‌تک آنها همین مسیر را خواهند پیمود. تعدد این پرونده‌ها در کنار مشکلات مالی شدید باشگاه، یک وضعیت بحرانی را برای پرسپولیس به وجود آورده و باعث نگرانی هواداران شده است. صد البته همه سهم گرفتاری‌های این تیم مربوط به مدیرعامل فعلی نیست و مثلا ایرج عرب در داستان عقد قرارداد هنگفت و غیرمنطقی با ماریو بودیمیر خبطی نابخشودنی انجام داد، اما محمدحسن انصاری‌فرد هم مرتکب اشتباهات بسیار زیادی شده. لیست بلندبالایی از خطاهای مدیریتی و وعده‌های محقق‌نشده که می‌رود مثل دوران اول مدیریت او در پرسپولیس، کار را به کسر امتیاز یا تنبیهاتی از این دست بکشاند.

۱٫ در حکم محکومیت یک میلیون و ۵۵  هزار یورویی پرسپولیس بابت پرونده برانکو، ۵ درصد سود سالانه و ۲۰ هزار فرانک هزینه دادرسی هم گنجانده شده؛ شبیه شرایطی که در حکم پانادیچ هم وجود دارد. گیریم که اصل بدهی به برانکو و دستیارانش بر عهده انصاری‌فرد نیست، اما این جریمه‌های دیرکرد و هزینه‌های دادرسی که روی هم رقم هنگفتی می‌شوند چطور؟ محمدحسن از روز اولی که آمد بیش از ده بار از توافق قطعی با برانکو خبر داد؛ وعده‌ای که هرگز عملیاتی نشد. خود برانکو می‌گوید حتی حاضر بوده تخفیفی جزیی هم به باشگاه بدهد، اما دوستان کار را جدی نگرفتند تا حالا مجازات‌های فرعی هم به بدهی سرخپوشان افزوده شود. به نظر شما این داستان، خوب مدیریت شد جناب انصاری‌فرد؟ از اینها بدتر غرامت صد و پنج هزار یورویی است که صرفا به خاطر دیرکرد در پرداخت، روی طلب صد هزار یورویی زلاتکو ایوانکوویچ رفته!

۲٫ از هزینه‌های خرد نالازم صحبت کردیم، پس بهتر است به مخارج اعزام و اقامت نمایندگان باشگاه در زاگرب برای توافق با برانکو هم اشاره کنیم؛ نتیجه این سفرها چه بود؟ نتیجه اقامت طولانی‌مدت نمایندگان باشگاه در دوبی چه بود؟ توافق با استوکس را که آخر و عاقبتش را دیدیم و البته جلب رضایت از فرناندو گابریل هم در این سفر رخ داد؛ بازیکنی که از قضا همین چند روز پیش حکم فیفا بابت شکایت او صادر شد!

۳٫ می‌گویند در باشگاه پولی برای پرداخت به برانکو نبود، سوال اینجاست که پول رضایتنامه یحیی گل‌محمدی را چه کسی داد؟ ظاهرا بین پنج تا شش میلیارد تومان برای این کار هزینه شده و محمدحسن انصاری‌فرد مدعی است یک «هوادار خیر» این کار را کرده؛ حالا بگذریم از دستمزد بیش از دو میلیارد تومانی خود یحیی برای همین نیم‌فصل. خب آیا نمی‌شد به همان هوادار خیر می‌گفتید این پول را در ازای نیمی از طلب برانکو بپردازد؟ اصلا تغییر مربی در پرسپولیس با چه ضرورتی اتفاق افتاد؟ مگر این تیم مربی نداشت؟ مگر مربی‌اش بد نتیجه می‌گرفت؟ جالب است که حالا خبر می‌رسد تعهدات مالی مربوط به انتقال یحیی هم پاس نشده و این یعنی قوز بالای قوز!

۴٫  شکایت همان مربی به زور معزول‌شده هم در صف احکام فیفا است؛ گابریل کالدرون که صفر تا صد مسوولیت برکناری، شکایت و غرامت‌خواهی‌اش متوجه شخص آقای انصاری‌فرد است. هیچ کجای دنیا مربی صدر جدول و رکورددار کسب امتیاز در تاریخ لیگ را به این شکل کنار نمی‌گذارند، اما مدیرعامل پرسپولیس چنین کرد. عجیب‌تر آنکه اگر نصف قرارداد کالدرون تا نیم‌فصل به او پرداخت می‌شد این مربی بعد از قطع همکاری نمی‌توانست روی بقیه دستمزدش اقدام کند، اما تاخیر چندروزه باشگاه در این مورد، حالا یک شکایت چند صد هزار دلاری جدید درست کرده است.

۵٫ بی‌گمان یکی از مسایلی که آتش برانکو را در پیگیری شکایت از پرسپولیس تندتر کرد، مصاحبه انصاری‌فرد و تهدید مربی کروات به شکایت متقابل بود. پروفسور آنقدر از این تهدید عصبی شده بود که فورا چند مصاحبه انجام داد و از مدیرعامل باشگاه خواست در شکایت از او تعلل نکند. طبیعتا اما دست پرسپولیس بری طرح چنین شکواییه‌ای خالی بود و تهدید انصاری‌فرد فقط آخرین روزنه‌های آشتی و توافق با برانکو را مسدود کرد.

۶٫ وسط این همه مصیبت اما پرسپولیس دو خرید خارجی جدید هم داشته که تا کنون مبلغی به عنوان پیش‌قسط به آنها پرداخت شده و وصول بقیه پول‌شان هم جزو دردسرهای بعدی باشگاه خواهد بود. کاش لااقل این دو خرید توجیه فنی داشتند؛ داستان استوکس که قشنگ مطابق پیش‌بینی‌ها جلو رفت و مهاجم ایرلندی الان کاملا دور از دسترس باشگاه است، اوساگونا هم با کیفیت نازلش نیمکت‌نشین شده است. احیانا در حاشیه استعفا، توضیحی ندارید آقای مدیرعامل؟