مانی رسانه ManiMedia

آیا دولت برای عرضه کوپنی کالاهای اساسی اقدامی می کند

مانی رسانه- در هفته های اخیر و با توجه به طرح مجلس یازدهم برای اعطای کارت اعتباری خرید کالاهای اساسی و دارو به مردم، مجددا بحث کارت های اعتباری خرید در کشور داغ شده است.

به گزارش سرویس اقتصادی مانی رسانه-سید محمدرضا میرتاج الدینی نائب‌رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲۲ تیرماه گفت: طرح «تضمین دسترسی دهک‌های متوسط و پائین جامعه به کالاهای اساسی و دارو» از سوی برخی نمایندگان ارائه شده است. هدف این طرح تضمین دسترسی آسان گروه‌های هدف یعنی اقشار متوسط و پایین جامعه به کالاهای اساسی و دارو است.

میرتاج الدینی با تاکید بر اینکه کالاهای اساسی و دارو با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی و بعضاً نیمایی تهیه می‌شود و دولت در توزیع این اقلام همیشه با مشکلاتی روبه‌رو بوده است، افزود: در این طرح کالاها کدبندی می‌شود و به‌صورت کارت اعتباری یا الکترونیک در اختیار سرپرستان خانوار قرار می‌گیرد که بتوانند کالاهای اساسی مانند برنج، گوشت، مرغ، روغن و حتی دارو را توسط این کارت‌ها با قیمت دولتی تهیه کنند.

افزایش قیمت برخی کالاها سبب شده است که از سبد خانوارها بعلت شرایط سخت معیشتی خط بخورد بطور مثال گوشت قرمز از سبد کالای خانوارها حذف شده است چرا که حتی با وجود واردات کالاها با ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی،همچنان قیمت گوشت قرمز بالا است و خانوارها قدرت خرید ندارند از این رو  مردم ناچار هستند مرغ را جایگزین گوشت قرمز کنند و این امر سبب افزایش سرانه مصرف گوشت سفید شده است بطوری که سرانه مصرف گوشت مرغ در سال ۹۸ به حدود ۳۲ کیلوگرم رسیده است.

برای اصلاح این وضعیت، سالهاست که در بسیاری از کشورهای جهان، کارت اعتباری یا همان کوپن الکترونیک در اختیار اقشار ضعیف قرار می گیرد تا امکان دسترسی آسان آنها به کالاهای اساسی با قیمت مناسب فراهم گردد.

بسیاری از کارشناسان هم موافق ارائه کارت اعتباری بابت خرید کالاهای اساسی به اقشار ضعیف هستند. یک کارشناس اقتصادی می گوید: باید نرخ ارز را از معیشت مردم و تامین نیازهای اولیه زندگیشان جدا کنیم و برای رسیدن به این امر استفاده از کارت های هوشمند سبد کالا منطقی ترین کار است چرا که زیر ساخت های کارت ملی و شبکه های بانکی اینترنتی در کشور وجود دارد بنابراین اختصاص دادن کارت اعتباری بمنظور دسترسی قشر ضعیف به مایحتاج اساسی زندگیشان کار سختی نیست علاوه بر این از طریق این کار به مردم این اطمینان داده می شود که در هر شرایطی بمنظور تامین مایحتاج اولیه شان کارتی در اختیار دارند که تضمین معیشت آنها را تا حدودی آسان می کند.

حال باید دید که طرح «تضمین دسترسی دهک‌های متوسط و پائین جامعه به کالاهای اساسی و دارو» به تصویب کمیسیون برنامه و بودجه مجلس می رسد و راهی صحن علنی مجلس خواهد شد یا خیر؟