مانی رسانه ManiMedia

آمار مرگ و میر ناشی از مسمومیت در مردان بیشتر است

به گزارش سرویس پزشکی مانی رسانه-رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری هفته پیشگیری از مسمومیت ها در کشور، گفت: بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور، تقریبا ۸۰ درصد از موارد مرگ ناشی از مسمومیت در مردان و ۲۰درصد آن در زنان رخ می دهد.

دکتر کیانوش جهانپور با اعلام این مطلب اظهار داشت: عمدتاً مسمومیت های مردان با مواد خطرناک تر و با شدت بیشتری بروز می کند، اما تفکیک جنسیتی بیماران مسمومی که به بیمارستان های مرجع مسمومیت ها مراجعه می کنند، از الگوی مشابهی در کل کشور تبعیت نمی کند؛ چراکه در این بیمارستان ها ۵۴ درصد از مراجعه کنندگان مرد و ۴۶ درصد زن هستند؛ درحالیکه مرگ ناشی از مسمومیت در مردان بسیار بیشتر است.

وی افزود: از نظر پراکندگی سنی، عمدتا مسمومین مراجعه کننده به بیمارستان ها، یعنی ۸۸ درصد از مسمومین، بزرگسال و ۱۲ درصد کودکان زیر ۱۲ سال بوده اند. همچنین در سال گذشته ۵۹ دانشگاه علوم پزشکی در سراسر کشور مسمومیت ها را با تفکیک عامل مسمومیت‌زا گزارش کرده اند که این عوامل شامل مسمومیت غذایی، مسمومیت دارویی، گزش جاندار سمی، سموم و مواد شیمیایی، منوکسید کربن، مواد اعتیادآور مخدر و محرک، قارچ و گیاهان سمی بوده است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در سال گذشته از ۱۵۵۵۲۰ مورد مسمومیت مراجعه شده به بیمارستانها، بیشترین مسمومیت به ترتیب مربوط به دارو، سموم و مواد شیمیایی، ترکیبات اعتیاد آور، گزیدگی، الکل و غذا بوده است.

به گفته جهانپور، در بررسی های به عمل آمده بر اساس آمار ارسالی ۵۲ دانشگاه کشور (که آمار مسمومیت دارویی را به تفکیک ارائه کرده بودند)، در سال گذشته از بین ۵۸۵۰۸ مورد مسمومیت با انواع داروها، اصلی ترین عامل مسمومیت دارویی با اختلاف زیاد، مربوط به داروهای دسته بنزودیازپین ها بوده و داروهای مسکن غیر مخدر و سپس داروهای ضدافسردگی و آنتی سایکوتیک در رتبه بعدی قرار می گیرند. البته مسمومیت با دیگوکسین و داروهای قلبی، آنتی بیوتیک ها، داروهای کورتون و کنتراسپتیوها(داروهای ضد بارداری) شیوع کمتری دارند.

وی تصریح کرد: باید توجه داشت که در دسته بندی دارویی، داروهایی که در دسته مخدر قرار دارند عملا در بخش مواد مخدر و محرک طبقه بندی شده اند و متاسفانه ترامادول و متادون در این دسته، عامل اصلی مسمومیت هستند.در نتیجه می توان نتیجه گرفت مسمومیت دارویی در حال حاضر، شایع ترین عامل مراجعه مسمومیت به بیمارستان ها است از سوی دیگر متاسفانه مشاهده می شود کماکان به دلیل عدم ثبت صحیح دسته دارویی یا اطلاعات مشکوک، بخش عمده ای از مسمومیت های دارویی در دسته سایر و نامشخص دسته بندی شده است که دقت بیشتر در ثبت و استخراج آمار در بیمارستان ها را طلب می کند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اضافه کرد: از نظر تعداد مسمومیت‌های دارویی مراجعه شده به بیمارستان ها، دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی و غربی و مشهد بیشترین مراجعات را با ۳ تا ۶ هزار مورد، به خود اختصاص داده اند اما درصد و سهم مسمومیت ناشی از دارو نسبت به کل مسمومیت‌ها در دانشگاه های اردبیل، مازندران، آبادان، یاسوج و شیراز (حدود ۶۰ درصد) بالاترین میزان را داشته است.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی از مرگ خاموش ناشی از مسمومیت با گاز منوکسید کربن به عنوان یکی از مسمومیت های تهدیدکننده حیات یاد کرد و گفت: بالاترین درصد و سهم مسمومیت ناشی از منوکسید کربن نسبت به کل مسمومیت ها، مربوط به حوزه دانشگاه های علوم پزشکی شاهرود، مراغه، یاسوج، زاهدان، بیرجند، خمین و بجنورد بوده، اما تعداد مراجعین مربوط به این نوع مسمومیت در دانشگاه های علوم پزشکی ارومیه، یاسوج، اردبیل و زاهدان بالا بوده است.

مهر در ادامه افزود:جهانپور بیان داشت: در بررسی‌های به عمل آمده بر اساس آمار ارسالی ۵۶ دانشگاه علوم پزشکی، در سال گذشته و نیمه اول امسال، اصلی ترین عامل مسمومیت با مواد مخدر و محرک، با اختلاف زیاد از دیگر عوامل، مربوط به داروهای متادون و ترامادول بوده و تریاک، شیشه، مرفین، هروئین و حشیش در رده های بعدی قرار دارند.