مانی رسانه ManiMedia

آشفتگی بازار خودرو از کجا منشا می گیرد

مانی رسانه-بسیاری از کالاها از جمله خودرو و مواد اولیه مورد نیاز خودروسازان و قطعه سازان از جمله فولاد،محصولات پتروشیمی،مس،آلومینیوم و غیره به نرخ ارز ارتباطی ندارند.

به گزارش سرویس اقتصاد مانی رسانه- این روزها ارتباطات معنی‌داری بین قیمت خودرو و نرخ ارز مشاهده می‌شود، به‌طوری که فروشندگان خودرو با اطلاع از نرخ ارز در هر روز به ارائه قیمت دلخواه خود به مشتریان می‌پردازند و کلاف سردرگم موجود بیش از پیش پیچیده شده است.

شرایط به گونه‌ای شده که کارشناسان معتقدند هرچقدر خودرو از سوی خودروسازان تولید شود، برای آن مشتری وجود خواهد داشت و حتی با افزایش تولید و عرضه نیز آرامش به بازار بر نمی‌گردد.

بازار این روزهای خودرو متاسفانه خودرو را از کالای مصرفی به کالای سرمایه ای تبدیل کرده است و اینکه این نظام آشفته بازار خودرو به چه دلیل اینگونه شده است سوالی است که کارشناسان هنوز نتوانسته اند جوابی برای آن پیدا کنند.

حال باید دید چرا قیمت خودرو افسارگسیخته رو به بالا است؟ چرا اختلاف قیمت کارخانه و بازار وجود دارد؟ چرا شورای رقابت در قیمتگذاری‌ها دخالت می‌کند؟ و اینکه چگونه باید این مشکلات حل شود؟

شورای رقابت می‌خواهد خودروساز محصول خود را به قیمت بالا به مردم نفروشد، اما نتیجه کار آشفته شدن هر چه بیشتر بازار و اختلاف فاحش بین قیمت‌های درب کارخانه و بازار است.

نجفی‌منش یادآورشد:‌ وقتی اختلاف قیمت وجود داشته باشد، همیشه انگیزه برای تقاضا هست، زیرا افراد به دنبال حفظ ارزش پول خود هستند، بر این اساس باید اختلاف قیمت موجود را از بین ببریم.

اما برای رفع اختلاف قیمت موجود راهکار هایی وجود دارد، بدین صورت که باید قیمت را در حاشیه بازار تعیین کرد، یا در بورس کشف قیمت کرد یا به خودروسازان بسپاریم تا بر مبنای ارقام واقعی قطعات و تجهیزات را تعیین قیمت کنند.

متاسفانه نرخ ارز این روزها بر تمامی بازارها تاثیر گذاشته است بطور مثال مواد اولیه خودروسازی از جمله فولاد،پتروشیمی،مس،آلومینیوم و غیره هیچ ارتباطی به افزایش نرخ ارز ندارد اما متاسفانه همچنان از آن تبعیت می کند و زمینه ساز آشفتگی بیش از حد بازار ارز شده است.

نجفی‌منش ادامه‌داد: از آنجایی که کنترل، تنظیم و رگولاتوری قیمت همه این کالاها دشوار است، بهترین راه در شرایط کنونی تعیین قیمت‌ها در حاشیه بازار است و به این ترتیب، هجوم کاذب به بازار تا اندازه زیادی کاهش می‌یابد.افزایش تولید نیز کمک اساسی به  آشفتگی بازار می تواند بکند.