مانی رسانه ManiMedia

آزادی دو فعال ترک با تودیع قرار وثیقه

مانی رسانه- روز سه‌شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹، فرید خورشیدی و سالار طاهرافشار، فعالان ترک (آذربایجانی) با تودیع قرار از زندان ارومیه آزاد شدند.

به گزارش سرویس حقوق بر مانی رسانه-فرید خورشیدی و سالار طاهرافشار، فعالان ترک (آذربایجانی) روز سه‌شنبه ۳۱ تیر با تودیع قرار از زندان ارومیه آزاد شدند. روز پنجشنبه ۲۶ تیرماه تجمعی اعتراضی در پی فراخوان قبلی و در واکنش به تحولات منطقه در مقابل ساختمان کنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز و همچنین تجمعاتی مشابه در تهران و ارومیه صورت گرفت. در پی برگزاری این تجمعات شماری از شهروندان بازداشت و تعدادی در پی احضار به نهادهای امنیتی بازداشت شدند. از میان بازداشت شدگان مقصود فضلی چیمن زمین، رحیم ساسانیان، حکیمه احمدی، سعدالله ساسانیان، یاسمین ظفری، شیوا مجرد و حمید جباری کماکان در زندان‌های تبریز، ارومیه و اوین در بازداشت بسر می‌برند.

آزادی فرید خورشیدی با تودیع قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی صورت گرفته است اتهامات وارده بر او نیز “فعالیت تبلیغی علیه نظام و تشویش اذهان عمومی در جهت بر هم زدن امنیت ملی”عنوان شده است.

فرید خورشیدی، دانشجوی رشته مهندسی الکترونیک در دانشگاه ارومیه است.

این شهروندان پیشتر در تاریخ ۲۶ تیرماه پس از احضار به نهادهای امنیتی در ارومیه بازداشت  و نهایتا به زندان ارومیه منتقل شدند.

روز پنجشنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۹، در پی فراخوان قبلی و در واکنش به تحولات منطقه تجمعی اعتراضی در مقابل ساختمان کنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز و همچنین تجمعاتی مشابه در تهران و ارومیه صورت گرفت.

در پی برگزاری این تجمعات شماری از شهروندان بازداشت و تعدادی در پی احضار به نهادهای امنیتی بازداشت شدند.

پیشتر نیز رسول رضوی در تبریز، سهند بهنمون و سعید بهنمون در ارومیه، حسین شهیدی، هادی علیشی و یعقوب مجیدی در تهران آزاد شدند.

گزارش شده که برخی از شهروندان بازداشت شده در بازداشتگاه پلیس امنیت و بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه (۹ پله) توسط نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

از میان این افراد “سالار طاهر افشار،رحیم ساسانیان،سعدالله ساسانیان و رسول رضوی” پیش از این نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز خود سابقه بازداشت و یا محکومیت دارند.