مانی رسانه ManiMedia

آزادی دو گردشگر استرالیایی از زندان ایران

به گزارش سرویس حقوق بشر مانی رسانه-یک شهروند استرالیایی و دوست دختر بریتانیایی استرالیایی او که حدود سه ماه پیش در ایران بازداشت شده بودند آزاد شدند. وزیر خارجه استرالیا می‌گوید آزادی این دو نفر در پی مذاکراتی “طولانی و حساس” انجام شده است.

مارک فیرکین، گردشگر وبلاگ‌نویس استرالیایی و دوست دخترش، جولی کینگ که یک شهروند بریتانیایی استرالیایی است از زندانی در جمهوری اسلامی آزاد شدند و به کشور خود بازگشتند.

مریس پین، وزیر خارجه استرالیا، شنبه پنجم اکتبر (۱۳ مهر) این خبر را تائید کرد و در جمع خبرنگاران گفت مذاکره با مقامات جمهوری اسلامی برای آزادی یک استرالیایی دیگر که به اتهام جاسوسی بازداشت شده ادامه دارد.

جولی کینگ و مارک فیرکین از دو سال پیش سفر خود به کشورهای آسیایی را آغاز کرده و گزارش و تصویرهای خود از این سفرها، از جمله عکس‌ها و فیلم‌هایی که با کمک پهپاد تهیه شده را در اینترنت منتشر می‌کردند.

انتشار این گزارش‌ها حدود سه ماه پیش و پس از سفر این دو گردشگر به پاکستان متوقف شد و مدتی بعد خبر بازداشت آنها در ایران انتشار یافت.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری ۲۷ شهریور ماه خود در مورد بازداشت شدگان استرالیایی گفت: «در یک پرونده دو نفر مبادرت به عکسبرداری از مناطق نظامی و ممنوعه کرده‌اند که این عکس‌ها در حافظه دوربین کشف شده و وجود دارد.»

ادامه بازداشت یک شهروند بریتانیایی استرالیایی

پرونده این دو شهروند استرالیایی که در زندان اوین بازداشت بوده‌اند مختومه اعلام شده است.

کایلی مور‌گیلبرت، استاد دانشگاه ملبورن و کارشناس مسائل سیاسی کشورهای حوزه خلیج فارس، استرالیایی دیگری است که چند ماه پیش از دو گردشگر آزاد شده بازداشت و به اتهام “جاسوسی برای یک کشور دیگر” محاکمه و محکوم شده است.

وزیر خارجه استرالیا پرونده این زندانی را بسیار پیچیده توصیف کرده و می‌گوید تلاش و مذاکره برای آزادی او همچنان ادامه دارد. فرستنده “ای‌بی‌سی” پیش از این گزارش داده بود خانم مورگیلبرت، که او نیز شهروند بریتانیایی استرالیایی است پاپیز ۱۳۹۷ بازداشت و به ده سال زندان محکوم شده است.

دویچه وله در ادامه افزود:بازداشت این سه شهروند استرالیایی همچون بازداشت اغلب خارجیان و شهروندان دو تابعیتی در جمهوری اسلامی توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران انجام شده است. عده‌ای این بازداشت‌ها را گروگانگیری می‌خوانند و هدف آن را امتیازگیری از کشورهای غربی عنوان می‌کنند.