مانی رسانه ManiMedia

آبشار بیشه

به گزارش سرویس گردشگری مانی رسانه-لرستان، سرزمین آبشارهای ایران است، به طوری که با داشتن ۶۰ آبشار فصلی و دائمی بیشترین آبشارهای ایران را در خودش جای داده. یکی از آبشارهای این استان هم که عده زیادی هر سال راهی‌اش می‌شوند، آبشار بیشه است، چهل و هشتمین اثر ملی به ثبت رسیده.

آبشار بیشه کجاست؟

این آبشار در ۶۵ کیلومتر خرم آباد و ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان دورود در بخش پاپی، شهر سپید دشت و روستایی به اسم بیشه و در کنار راه آهن تهران – خوزستان و در نزدیکی ایستگاه بیشه قرار دارد.

مردم روستای بیشه بیشتر از طوایف گراوند و سالاروندند و به زبان لری مینجایی و همچنین لری بختیاری حرف می‌زنند.

چرا باید این آبشار را ببینیم؟

آبشار بیشه در دل جنگل‌های بلوط و کوه‌های زاگرس واقع شده و مسیر ریلی‌اش هم بسیار دیدنی‌ست. ارتفاع آبشار ۴۸ متر( در برخی از منابع ۵۸ متر) است و ۲۰ متر هم عرض دارد. چشمه‌هایی که در نزدیکی ایستگاه بیشه‌اند، آب آبشار را تامین می‌کنند، آبی که بعد از برخورد به زمین ۱۰ متر جریان دارد تا به رودخانه سزار برسد، همان رودخانه‌ای که از سرشاخه‌های رود رود دز است و به همین خاطر به آن آب دز هم می‌گویند.  

جدا از تماشای جنگل‌های بلوط و چشم انداز ایستگاه راه آهن، هوای خنک اطراف اینجا هم می‌تواند خستگی یک راه طولانی را از تنمان بیرون کند.

نگاه کردن به آبشاری که از ارتفاع زیاد به پایین می‌ریزد و همچنین چشمه‌های پرآب بالای آبشار از دیگر جاذبه‌های اینجاست.

درست است که آب خنک رودخانه ممکن است هوس آب تنی را به سرمان بیاندازد، ولی بهتر است از آن صرف نظر کنیم. رودخانه سزار رودخانه عمیقی‌ست و عمق آن در بعضی جاها بین ۸ تا ۱۲ متر است.  به جایش می‌توان در حوضچه پایین آبشار تنی به آب زد یا کنار رودخانه نشست و از تماشای کفال ماهیان، ماهیان کف زی، کپور ماهیان و گربه ماهیان رودخانه حض بصری برد.

آب و هوا

میانگین آب و هوای درود ۶/۹ درجه سانتی گراد در سال است و در بیشتر ایام سال هوای معتدلی دارد. مثلا در خرداد ماه دمای هوای این شهرستان بین ۱۹ تا ۲۷ درجه سانتی گراد است.

بهترین فصل سفربیشه

از زیباترین جاذبه های گردشگری دورود لرستان است و بهترین فصل سفر به این منطقه از اوایل فرودین تا اوایل آبان.